AssistGënial

26 juni, 2015

assistgenial

Du kan nu anmäla om kan hjälpa klubbmedlemmar i nöd med bil, logi eller ge tips om begivenheter i din närhet. Idén kommer från den finska 2 CV klubben för att hjälpa 2 CV-ister runt om i världen totalt just nu kan du få hjälp i över 38 länder.

Vår variant vänder sig till våra medlemmar och gäller samtliga Citroënmodeller.

I AssistGënial publiceras namn, adress, telefon och mail på de som erbjudit sig att ställa upp på något/några av alternativen, dels på vår hemsida efter inloggning dels i matrikeln i en särskild avdelning. Alla adresser kommer att sorteras geografiskt.

Ett eller fler av dessa alternativ kan väljas av dig som vill vara med:

  • Hjälpa till med att reparera*
  • Hjälpa till att finna reservdelar*
  • Hjälpa till med transport

Samt för bil och passagerare:

  • Erbjuda logi eller anvisa logi
  • Visa lokala sevärdheter

*Här kan du ange även vilken eller vilka typer av modeller du kan hjälpa till med, till exempel; A-modeller, D-modeller, Hydraulbilar, Tractioner eller nyare bilar.

Länk till formuläret för anmälan finns här

Registrator

Lars Öhrvall